Leczenie ginekomastii

leczenieginekomastiibienkowscyclinic

Piękne, jędrne piersi to prawdziwy atrybut kobiecości. Duże piersi u mężczyzny są zaś problemem medycznym, który dodatkowo może powodować dyskomfort psychiczny i problem z samoakceptacją, szczególnie gdy ginekomastia pojawia się w okresie dojrzewania. Leczenie jest jednak możliwe niezależnie od tego czy jest to ginekomastia na jednym sutku czy na obu.

Ginekomastia – co to takiego

Ginekomastia, czyli przerost gruczołu piersiowego, to rozrost tkanek w obrębie piersi i brodawek sutkowych u mężczyzn. Można ją podzielić na fizjologiczną i patologiczną.  Ginekomastia może pojawić się w różnym wieku, na różnych etapach życia i w różnym stopniu. Niekiedy jest mylona z lipomastią – gromadzeniem się nadmiaru tkanki piersiowej w okolicy piersi. Eksperci Bieńkowscy Clinic, zajmującą się leczeniem ginekomastii i lipomastii wskazują, że większość chorych cierpi właśnie na tę drugą przypadłość. Podkreślają, że ginekomastia ma podłoże także w tkance gruczołowej. Do przyczyn ginekomastii właściwej zalicza się nieprawidłową gospodarkę hormonalną (stężenie androgenów i estrogenów) oraz wpływ przysadki mózgowej, tarczycy i nadnerczy. Niekiedy ginekomastia spowodowana jest między innymi lekami na niepłodność i oligospermię, preparatami leczącymi wrzody żołądka, a także anabolikami stosowanymi przez kulturystów. Niektóre źródła wskazują ponadto jako źródło problemu leki na reumatoidalne zapalenie stawów, leki stosowane przy leczeniu gruźlicy płuc, a nawet niektóre narkotyki czy płyn na porost włosów. Podstawowym mechanizmem ginekomastii jest przewaga działania żeńskich hormonów płciowych  nad androgenami na tkanki. Zwiększone stężenie aktywność estrogenów skutkuje rozrostem przewodów gruczołowych, ich wydłużeniem i rozbudową naczyń krwionośnych. Początkową fazę ginekomastii nazywa się aktywną lub „kwitnącą”. Mężczyźni dotknięci tym schorzeniem skarżą się niekiedy na obrzęk i ból piersi. Zmiany charakteryzują się jednak przede wszystkim obecnością miękkiego powiększenia tkanek ze stwardnieniem w pobliżu brodawki sutkowej.

Ginekomastia – usuwanie

Zabieg powinien zostać przeprowadzony przez wykwalifikowany zespół medyczny, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Może zostać wykonany poprzez liposukcję klatki piersiowej, z możliwością chirurgicznego wycięcia gruczołu sutkowego. Zabieg przebiega w kilku etapach. Najpierw przy pomocy mikrokaniuli podawane jest znieczulenie miejscowe. Następnie następuje odessanie tkanki tłuszczowej za pomocą kaniul o różnym kształcie oraz grubości, w zależności od rodzaju i obfitości tkanki tłuszczowej. Miejsca pozabiegowe zabezpiecza się szwami lub specjalistycznymi plastrami. Jeśli zachodzi taka potrzeba chirurg powinien usunąć także gruczoł piersiowy.

Przeciwwskazania do zabiegu usuwania ginekomastii

Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienić należy:

  • otyłość
  • nadużywanie alkoholu
  • zażywanie pewnych grup leków, np. anabolików
  • choroby przewlekłe i ciężkie, takie jak cukrzyca, choroby serca czy zaburzenia krzepliwości krwi

Jak postępować po zabiegu ginekomastii?

Po zabiegu konieczne jest odbycie wizyt kontrolnych w celu obserwacji. Podczas pierwszej z nich, poza oceną wyników leczenia, zdejmowane są szwy. W celu zmniejszenia ryzyka krwiaków i obrzęku lekarze zalecają noszenie odpowiedniego ubrania uciskowego – najpierw całą dobę, a po 10 dniach przez 12 godzin na dobę. Ponadto stosuje się również profilaktykę przeciwzakrzepową. Częstą dolegliwością po zabiegu jest przeczulica w obszarze zabiegowym, którą należy zgłosić lekarzowi. Zastosuje on odpowiednie środki profilaktyczne.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *