Eleganckie spodnie męskie – co to są chinosy i jak je nosić

shutterstock_1426226585

Wiadomo, że moda męska rządzi się własnymi prawami. Jednak z całą pewnością śmiało można stwierdzić, że spodnie typu chinos są obecnie najpopularniejszym fasonem wśród spodni męskich. Nie lada wyczynem byłoby wskazanie chociażby jednej garderoby współczesnego mężczyzny pozbawionej tego modelu. Cechuje je niezwykła uniwersalność, gdyż nadają się na każdą okazję oraz towarzysząca jej wygoda noszenia tego kroju.

Skąd pochodzą chinosy?

Historia spodni chinos sięga połowy XIX wieku. To właśnie wtedy jeden z dowódców Armii Brytyjskiej podjął decyzję o przefarbowaniu białych bawełnianych spodni stanowiących podstawowy element umundurowania. Użyto do tego celu barwników pochodzenia naturalnego w postaci kawy, przyprawy curry oraz soku morowego. To właśnie dzięki ich zastosowaniu otrzymano charakterystyczny żółto-brązowy kolor.

Koniec XIX wieku i tym samym toczącej się wojna hiszpańsko-amerykańska wniosły do słownika słowo chino. Geneza określenia dotyczącego typu spodni noszonych przez amerykańskich żołnierzy związana była z kraje, w którym były one szyte, czyli z Chinami. Oznaczało ono tylko jedno, a mianowicie wygodę.

Po burzliwych okresach wojny, chinosy zagościły na salonach jako ubrania cywilne. Pierwszymi producentami na skalę masową były firmy Levis oraz Brooks Brothers. Nosili je nie tylko weterani wojenni, ale również studenci. Dla wielu młodych mężczyzn stały się podstawowym elementem garderoby. Symbolizując dobry, a wręcz elegancji styl ubioru.

Z czym najlepiej zestawić spodnie typu chinos?

Chinosy mają tak uniwersalny fason, że można je łączyć praktycznie z każdym elementem męskiej garderoby.

Jeżeli preferujesz stylizacje utrzymane w stylu weekendowym, do spodni typu chinos śmiało możesz założyć zwykły t-shirt, koszulkę o sportowym kroju lub koszulkę polo. W przypadku stylizacji utrzymanych zgodnie ze smart casual, należy dobrać chinosy w stonowanej kolorystyce i zestawić je z gładką koszulą z długim rękawem lub koszulą w subtelny deseń.

Chinosy wspaniale komponują się również z bawełnianymi marynarkami. Całość stylizacji można dopełnić swetrem z charakterystycznym dekoltem w kształcie litery V. W zależności od okazji, strój można uzupełnić obuwiem typu mokasyny, eleganckimi półbutami lub sportowymi trampkami.

Popularne spodnie męskie typu chinos towarzyszą mężczyznom od wielu dekad. Początkowo były dedykowane żołnierzom jednak ich uniwersalny fason oraz wygoda ich noszenia przyczyniły się do podboju również komercyjnych rynków. Śmiało można nosić je wszędzie tam, gdzie nie obowiązuje garnitur lub korporacyjny dress code.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *