Korona na implancie – stabilna odbudowa zęba

Każdy, kto stracił ząb, dokładnie wie, co to znaczy czuć się nieswojo przy każdym uśmiechu. Dyskomfort po nagłej utracie uzębienia wpływa negatywnie na samopoczucie i powoduje zahamowania w kontaktach międzyludzkich. Pierwsze myśli i odczucia w takiej chwili są mieszane. Pojawia się strach, poczucie zażenowania i wstydu. Jednak stan ten nie powinien przedłużać się w czasie, bo może przyczynić się do powstawania niepotrzebnych kompleksów oraz zaniżenia poczucia własnej wartości. Zwłaszcza, że w dobie nowoczesnych technologii, jakimi dysponuje obecnie protetyka, wstawienie zęba odbywa się błyskawicznie. Istotny jest tu wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego, wyposażonego w znakomity sprzęt. Przyda się też garść informacji na temat rodzajów koron zębowych.

Czym są korony zębowe?

Korony zębowe to nakładki na zęby, które służą do rekonstrukcji naturalnego uzębienia. Są wykorzystywane zarówno w przypadku braku części, jak i całości zęba. To doskonałe rozwiązanie stosowane po leczeniu kanałowym, a także w sytuacji, gdy pacjent ma na przykład ząb bardzo zniszczony wskutek ubytku próchnicowego, uzębienie przebarwione czy też pokruszone. Zdarza się również, że korony na zęby są mocowane na implancie, co jest praktykowane m.in. w starachowickim Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski. To metoda stabilizująca sztuczny ząb za pomocą imitacji korzenia, która zrasta się z kością pacjenta. Ten proces łączenia tkanki kostnej z wszczepionym implantem nazywany jest osteointegracją i trwa około 2-6 miesięcy.

Korony zębowe – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów koron zębowych. Ich podział jest stosowany głównie ze względu na materiał, z którego są wykonane. I tak, powszechnie używane są korony porcelanowe, których podstawę stanowi podbudowa z metalu, czyli ze stali stomatologicznej lub podbudowa metalowa złota. Innym rodzajem odbudowy protetycznej jest korona  pełnoceramiczna, która cieszy się ogromnym powodzeniem przede wszystkim ze względu na jej naturalny wygląd. Istnieją również korony cyrkonowe, które wykonane są z tlenku cyrkonu, niezwykle wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia. Ponadto, korony mogą być ceramiczne, metalowe, kompozytowe i akrylowe. Te ostatnie wykorzystuje się z reguły wyłącznie jako uzupełnienia tymczasowe, ponieważ są mniej trwałe i nie wymagają pobierania wycisków. Poza tym są też po prostu tańsze.

Korona na implancie – przygotowanie do leczenia

Przed wszczepieniem implantu zęba pod koronę należy przeprowadzić zlecone przez lekarza badania, w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Należy więc być przygotowanym na wykonanie takich badań laboratoryjnych, jak między innymi: morfologia krwi z rozmazem, OB, hormony TSH, T3, T4, witamina D3, HIV, HbS, cukier, wapń, sód, potas w surowicy, a także czas krwawienia i krzepnięcia. Po zakwalifikowaniu się na wszczepienie implantu zęba, trzeba liczyć się z kilkumiesięcznym okresem oczekiwania na zrośnięcie się kości z implantem. W tym czasie pacjent ma założoną koronę tymczasową, co z pewnością poprawia komfort psychiczny od samego początku leczenia.

Korona na implancie – jak wygląda zabieg?

Zabieg wszczepienia implantu zęba trwa około godziny. Leczenie jest bezbolesne i komfortowe dla pacjenta, ponieważ jest przeprowadzane w znieczuleniu. W czasie zrastania się tkanki kostnej z implantem należy restrykcyjnie przestrzegać higieny jamy ustnej, zgodnie z zaleceniami lekarza. Poza tym, wskazana jest rezygnacja z palenia papierosów oraz spożywania alkoholu, są to bowiem czynniki, które mają silny negatywny wpływ na proces osteointegracji, co potwierdzają liczne badania naukowe.

Korona na implancie – cena

Cena korony na implancie to koszt całkowity rzędu 3500 zł. W skład tego wydatku wchodzi wszczepienie implantu (około 2500 zł), konsultacja lekarska oraz wartość korony na zęby. Przy koronie metalowej trzeba się liczyć z nakładem pieniężnym w wysokości około 500 zł. Korony porcelanowe kosztują w granicach 700-1000 zł. Natomiast cena za korony pełnoceramiczne wynosi od 1000 do 1900 zł. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mimo kosztów związanych z leczeniem, korona na implancie jest wyjątkowo solidnym rozwiązaniem, które służy przez długie lata, a czasem nawet całe życie.

Więcej o koronach na zęby można dowiedzieć się w Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *