Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów to zabieg polegający na usunięciu płytki nazębnej gromadzącej się na powierzchni zębów. Skutecznie niweluje również przebarwienia i drobne ilości kamienia nazębnego. Piaskowanie stosuje się przed profesjonalnym wybielaniem zębów. Zabieg ten może być także uzupełnieniem po zabiegu skalingu. Piaskowanie oczyszcza zęby w nawet najtrudniej dostępnych miejscach.

Wskazania

Piaskowanie można przeprowadzić u każdego pacjenta. Zazwyczaj wykonuje się jeden zabieg co pół roku. Nieco częściej zabieg wykonywany jest u osób ze ścisło rozstawionymi zębami oraz u palaczy i osób pijących dużo kawy i herbaty. Piaskowanie zębów szczególnie zalecane jest osobom, które noszą aparat ortodontyczny. W powyższych przypadkach zabieg wykonuje się co trzy miesiące. Regularne piaskowanie zębów usuwa osady oraz przebarwienia, pomaga też zapobiegać chorobom jamy ustnej.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są stany zapalne dziąseł i jamy ustnej, astma i pylica, owrzodzenia błon śluzowych, wrzody żołądka i układu pokarmowego.

Jak przebiega zabieg piaskowania zębów?

Do piaskowania zębów używa się narzędzia zwanego piaskarką stomatologiczną. W czasie zabiegu z urządzenia wydobywa się woda pod wysokim ciśnieniem, do której dodaje się piasek dentystyczny i inne składniki czyszczące, oraz pęcherzyki powietrza. Docierają one do najtrudniej dostępnych powierzchni, usuwając osady i przebarwienia. Za pomocą odsysacza dentysta zbiera proszek gromadzący się w czasie zabiegu. Po oczyszczeniu zębów stosuje się lakier fluorkowy, mający na celu wzmocnienie szkliwa zębowego.

Musimy pamiętać, że przy pomocy piaskarki stomatologicznej nie usuniemy trwałych przebarwień wrodzonych oraz pojawiających się w wyniku przyjmowania antybiotyków, plam próchnicowych, a jedynie przebarwienia powierzchniowe.

Jak dbać o zęby po zabiegu piaskowania?

Specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie zalecają, aby po zabiegu piaskowania zębów przez minimum dwie lub trzy godziny powstrzymać się od picia herbaty, kawy, wina i napojów mogących zabarwić zęby, ponieważ po zabiegu są one o wiele bardziej podatne na przebarwienia. Należy również unikać spożywania posiłków zawierających duże ilości trudno usuwalnych barwników (na przykład buraki). Nie należy też palić papierosów. Jednocześnie dodają, że najlepiej unikać mogących zabarwić zęby składników nawet przez 48 godzin. Po tym czasie można wrócić do swoich codziennych nawyków. Jednocześnie warto pamiętać, że aby jak najdłużej utrzymać efekt piaskowania zębów, należy zachować wyższy niż zazwyczaj poziom higieny jamy ustnej – myć zęby po każdym posiłku, stosować płyny do płukania ust i nici dentystyczne. Nie zapominajmy też o wizytach kontrolnych u stomatologa.

Jak często powtarzać zabieg piaskowania?

Jeśli zależy nam jedynie na profilaktyce, zabieg można powtarzać co roku. Dla osób ze wskazaniami do zabiegu najlepiej przeprowadzać go nie częściej niż co kilka miesięcy. Osoby ze skłonnościami do osadzania się płytki nazębnej oraz noszące aparat ortodoncyjny powinny poddawać się zabiegowi piaskowania zębów częściej – nawet co trzy miesiące.

Czy piaskowanie zębów jest bolesne?

Zabieg piaskowania zębów trwa około trzydziestu minut i jest całkowicie bezbolesny. Największy dyskomfort powoduje około trzydziestominutowe rozwarcie ust podczas samego zabiegu. Poza tym, dość rzadko zdarza się, że pacjent po zabiegu odczuwa niewielki dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł, który jednak nie wymaga podawania środków przeciwbólowych i szybko ustępuje.

Bezpiecznie i skutecznie

Piaskowanie zębów jest całkowicie bezpieczne i bardzo skuteczne. Warto udać się na zabieg nie tylko ze względów estetycznych. Systematyczne piaskowanie daje wiele korzyści, usuwa nagromadzony osad, przebarwienia, poprawiając tym samym stan i wygląd zębów. Piaskowanie zapobiega rozwojowi bakterii w jamie ustnej i czyszcząc zęby w bardzo trudno dostępnych miejscach, chroni także przed chorobami przyzębia i zębów. Dzięki piaskowaniu zęby staną się nie tylko zdrowsze, lecz także gładsze i jaśniejsze.
Kliknij, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o: piaskowaniu zębów w Smile Design Clinic! 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *