Biegnij po zdrowie…

Sport to zdrowie, to wie każdy. Uprawiamy sport na różne sposoby. Jedni stosują ciężkie i męczące ćwiczenia na siłowni, inni wolą taniec, czy różnorodną gimnastykę. Jeszcze inni preferują bieganie. Rodzajów sportu jest niezliczona ilość, dlatego warto pochylić się nad fenomenem biegania. Ostatnimi czasy stało się bardzo popularne. Ludzi opanował szał na bieganie i wszystko, co z tym związane. Startują w różnych wyścigach, biegają rekreacyjnie. Coraz częściej na ulicach, czy w parkach można zauważyć ludzi, którzy w stosownym ekwipunku biegacza, uprawiają swój ulubiony sport. Można dzięki temu spędzić czas na świeżym powietrzu, ale także poprawić kondycję, ukrwienie, oddech. W uprawianiu tego sportu pomagają nie tylko stosowne ubrania, czy obuwie, ale popularne ostatnimi czasy aplikacje, które liczą kilometry i mierzą różne parametry naszego ciała. Ustalają potem dystansy, możliwości naszego organizmu itp. Również popularne stały się konkursy, w których biegacze mogą wziąć udział.

Popularne wyścigi biegaczy

Od jakiegoś czasu popularny stał się wyścig Wings for Life World Run. Jest to bieg charytatywny odbywający się w kilkudziesięciu krajach na świecie. Tutaj biegacz jest poddany presji. Mianowicie, “goni” go samochód, który jest metą. Wygrywa ten biegacz, którego najpóźniej dogoni meta i przebiegnie najdłuższy dystans. Jest to bardzo popularny bieg. Transmitowany przez wiele telewizji informacyjnych na świecie. Innym, ciekawym wydarzeniem dla biegaczy amatorów i nie tylko jest Maraton Warszawski. Znany w Polsce bieg.

Maraton Warszawski- rywalizacja, która może przynieść satysfakcję

Jeżeli chodzi o biegi, które odbywają się w Polsce, jednym z popularniejszych jest Maraton Warszawski. Odbywa się co roku we wrześniu. Pierwszy maraton odbył się 30. września 1979 roku. Jest to duże przedsięwziecie. Biorą w nim udział biegacze nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Trasa liczy ponad 40 km, jak na prawdziwy maraton przystało. W tym roku odbędzie się on 24. września. Z reguły odbywa się w ostatnią niedzielę września. Jest to gratka dla biegaczy. Ten maraton jest jednym z chętniej wybieranych biegów. Ważne jest to, że odbywa się w Polsce.

Co jeszcze pomaga biegaczowi?

Początkujący biegacz powinien zaopatrzyć się w odpowiedni ekwipunek, jeżeli na serio myśli o tym, aby podchodzić do maratonów i innych biegów. Jest to także większy komfort przy rekreacyjnym bieganiu, wyłącznie w celach poprawienia kondycji i zdrowia.  Najważniejsze w tym przypadku są buty. To one ustawiają naszą sylwetkę. Powinny być odpowiednio wyprofilowane. Materiał, z którego są stworzone powinien być przewiewny. Odpowiednie buty do biegania stabilizują ciało biegacza, ale także dają komfort przy wykonywaniu tego sportu. Bez odpowiednich butów daleko nie pobiegniemy. Inną przydatną częścią garderoby jest kurtka biegowa, która jest wykonana z lżejszych, przewiewnych materiałów, które nie powodują dyskomfortu podczas biegania. Sama odzież i bielizna do biegania też jest bardzo przydatna. Może się tutaj zdać popularna ostatnio bielizna termoaktywna. jest przewiewna, oddychająca. Usprawni bieganie i dzięki temu nie zmęczymy się zbyt szybko. Tak samo ważne jest nałożenie odpowiednich skarpetek, które mogą bardzo zaważyć na tym, jak nam się biega. Często kupowane w sklepach skarpetki teoretycznie przystosowane do biegania, po pewnym czasie sprawiają więcej bólu, niż pożytku. Dlatego jest to ważne, kiedy decydujemy się na biegi na większe dystanse. Myślimy o tej dyscyplinie bardziej niż w kwestiach czysto rekreacyjnych.

Aplikacje mobilne dla biegaczy

Bieganie może usprawnić nie tylko dobrze dobrane ubranie, ale także ciekawe aplikacje na naszego smartfona. Znane i najczęściej używane Endomondo, które liczy kilometry i pomaga w ustaleniu odpowiedniej trasy. Inną aplikacją może być także Rutastic. To aplikacja, która nie tylko liczy kilometry, ale także łączy się z aplikacją muzyczną w telefonie. Dzięki temu możemy połączyć przyjemne z pożytecznym.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *