Ślubne przesądy i obyczaje – czy warto w nie wierzyć?

Ślub to wyjątkowy dzień w życiu każdej kobiety. Przygotowujemy się do niego miesiącami i stresujemy się każdym szczegółem, który dotyczy tego niepowtarzalnego dnia. Nic dziwnego, przecież ślub bierze się tylko raz i to na całe życie. Nasze mamy i babcie zawsze mają nam coś do powiedzenia i często chętnie udzielają nam rad, na które reagujemy nie zawsze ze spokojem. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego babcia nalega, abyś włożyła białą sukienkę i miała coś pożyczonego i niebieskiego tego dnia, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poznaj ślubne przesądy i obyczaje, które panują w naszym kraju!

Suknia ślubna

Z pewnością często zastanawiałaś się, dlaczego większośc panien młodych decyduje się na białą suknię, a mamy i babcie raczej krzywo patrzą na te w innych kolorach. Choć moda ślubna jest obecnie bardziej elastyczna, wiele kobiet nadal decyduje się na klasyczną biel. Nic w tym dziwnego, taka bowiem jest nasza tradycja. Biel ma symbolizować czystość naszych uczuć do współmałżonka, toteż jest tradycją miłą i nie wydaje się śmiesznym lub banalnym przesądem. Jeśli jednak nie marzysz o białej sukience – to wcale nie musisz jej nakładać. Liczy się przecież to, co mamy w sercu i fakt, że sukienka nie jest biała nie świadczy bynajmniej o nieszczerości naszych uczuć. Jeśli rodzina nalega na białą suknię, a Tobie zwyczajnie podoba się coś innego, to grzecznie wytłumacz im, że nie na tym rzecz polega i załóż to, na co masz ochotę – przecież to Twój dzień.

Buty ślubne

W tej kwestii przesąd głosi, że buty nie powinny być odkryte – przynosi to bowiem pecha. Ponadto, panna młoda powinna trzymać buty na parapecie, tak aby (zgodnie z wierzeniami) wleciało do nich szczęście. Ważne jest także, aby nie mierzyć ani butów, ani sukni bez wyraźnego powodu, np. przymiarki, ponieważ to także wróży nieszczęście.

Ślubny bukiet

W tym przypadku jest kilka, najbardziej popularnych przesądów. Przede wszystkim tradycja ludowa mówi o tym, że w ślubnym bukiecie nie powinny znaleźć się róże. Głównie ze względu na kolce, które zwiastują cierpienie. Jeśli jednak chcemy, aby w naszym bukiecie znalazły się róże, to kolce powinny być bardzo dokładnie obcięte. Nie poleca się również układania bukietów z kwiatów takich jak bratki czy krokusy. W tradycji bowiem symbolizują one nieszczerość uczuć i niewiarę w ich prawdziwość. Poleca się natomiast konwalie, które są symbolem prawdziwego piękna panny młodej. Chętnie wykorzystuje się także hiacynty, ponieważ oznaczają one miłość i przywiązanie do siebie dwojga ludzi.

Inne ślubne przesądy

Panna młoda powinna mieć w dniu ślubu coś niebieskiego. Zwykle jest to niebieska podwiązka. Taki zabieg ma zapewnić nie tylko wierność małżonka, lecz także potomstwo.
Panna młoda powinna mieć w dniu ślubu coś pożyczonego. Najlepiej, aby było to coś pożyczonego od kobiety w szczęśliwym małżeństwie. Ma to zapewnić zarówno dobre stosunki z rodziną męża, jak i ich sympatię.
Mniej znanym przesądem jest fakt, że panna młoda w dniu ślubu powinna mieć w szwie sukni kryształek cukru oraz okruszek chleba. Do buta powinna natomiast włożyć sobie pieniążek. Ma to zapewnić dostatnie życie całej rodzinie.

Niezależnie od tego, czy wierzymy w przesądy, warto znać ludowe obyczaje, a być może staną się one dla nas po prostu dobrą zabawą.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *