Czy można zapobiegać atakom kolki nerkowej?

Kolka nerkowa jest jednym z klasycznych objawów kamicy nerkowej. Szacuje się, że na chorobę tę cierpi już co dziesiąty mężczyzna i jedna na dwadzieścia kobiet, coraz częściej zapadają na nią również dzieci. Statystyki wskazują, że aż u 50% chorujących osób nawroty pojawiają się po 5-10 latach (1, 6). Czy można zapobiegać atakom kolki?

KAMIENIE NERKOWE BÓL

Kamica nerkowa jest chorobą dotykającą szerokiego grona osób w różnym wieku. Jej przyczyną jest wytrącanie się w układzie moczowym złogów substancji chemicznych (zwanych kamieniami), które z uwagi na pewne anormalne warunki nie są wydalane wraz z moczem, ale krystalizują. Zaburzenia te mogą być spowodowane chorobami, wadami anatomicznymi, bądź też nieprawidłową dietą uniemożliwiającą pełne rozpuszczanie związków chemicznych. Ruch kamieni w układzie moczowym powoduje bardzo silny ból nazywany kolką nerkową (1, 6).

PRZYCZYNY KOLKI NERKOWEJ

Kiedy pojawia się kolka nerkowa przyczyny leżą w przemieszczaniem kamieni wewnątrz układu moczowego i/lub zatkaniu przez kamień drożności przewodu. Złogi, nawet niewielkie, w trakcie ruchu podrażniają sąsiednie tkanki, czemu towarzyszy ból, niekiedy niezwykle silny. Jeśli kamień jest klasyfikowany jako duży (powyżej 1 cm średnicy) atak kolki może trwać nawet kilka dni (1, 3).

ATAK KAMIENI NERKOWYCH

Atak kolki nerkowej to bardzo nieprzyjemny epizod. Ból jest niekiedy bardzo ostry, na przemian łagodnieje i nasila się, a dodatkowo towarzyszą mu objawy takie jak krwiomocz, wymioty, gorączka, nudności i zmniejszenie ilości wydalanego moczu (2).

Jeśli ból jest umiarkowanie mocny wystarczające jest podanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych (zgodnie z wytycznymi European Association of Urology powinny to być niesteroidowe leki przeciwzapalne). Przy niewielkich złogach działanie to może zlikwidować objawy i umożliwić wydalenie małego kamienia. Silny ból, związany najczęściej z obiektem większych rozmiarów, wymagać może wykonania zabiegu, umożliwiającego jego rozkruszenie (4). Co bardzo istotne – jeśli kolka występuje po raz pierwszy, jej przebieg różni się od wcześniejszych (zwłaszcza jeśli towarzyszą mu np. gorączka i wymioty) bądź też pacjentem jest dziecko lub kobieta w ciąży – należy bezwzględnie udać się do lekarza (1).

NEFROSTONE – LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ

Na każdym etapie procesu krystalizacji moczu i formowania złogów inhibitory krystalizacji mogą zatrzymać to działanie (6). Ta idea przyświecała ekspertom opracowującym skład preparatu Nefrastone, który nie tylko zapobiega rozwijaniu się kamicy u osób nią zagrożonych, ale również zapobiega nawrotom choroby. Zawarte w Nefrostone cytryniany odgrywają kluczową rolę w przeciwdziałaniu powstawaniu złogów. Magnez, wyciąg z ziela Chanca piedra oraz witamina B6 zapobiegają wytrącaniu się kryształów substancji, które następnie tworzyć mogą kamienie. Ponieważ w prewencji bardzo ważną rolę odgrywa także diureza, w składzie znajdziemy również szałwię, pokrzywę odraz nawłoć (5, 6). Przeczytaj szerzej na ten temat na nefrostone.expert.

 

  1. Drabczyk R. Kamica nerkowa. http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa. Data dostępu: 14.02.2017.
  2. Drabczyk R. Metody leczenia kamicy nerkowej i jej powikłań. Dostęp online: http://nefrologia.mp.pl/lista/74341,metody-leczenia-kamicy-nerkowej-i-jej-powiklan. Data dostępu: 14.02.2017.
  3. Nieszporek T. Jak uniknąć nawrotów kamicy nerkowej? Dostęp online: http://nefrologia.mp.pl/lista/100347,jak-uniknac-nawrotow-kamicy-nerkowej. Data dostępu: 14.02.2017.
  4. Matuszewski M. Kamica moczowa – wytyczne European Association of Urology. Przegląd Urologiczny 2016;6(100):37-42.
  5. Nefrostone. Dostęp online: http://adamed.com.pl/pl/produkty/srodki-dietetyczne/nefrostone-353. Data dostępu: 12.03.2017.
  6. Kamińska A, Bieroza I. Kamica układu moczowego u dzieci. Nowa Pediatria 2011;2:42-48.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *