Długotrwały stres a impotencja

Impotencja u mężczyzn coraz częściej dotyka młodsze generacje panów. Jeszcze do niedawna z zaburzeniami erekcji zmagali się starsi mężczyźni. Aktualnie schorzenie to, staje się domeną trzydziestokilkuletnich Polaków (1). Głównie wiąże się to z tempem współczesnego świata, pośpiechem i wywoływanym przez to długotrwałym stresem (2)

Czym są zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji to niemożność uzyskania oraz utrzymania pełnego wzwodu penisa, który pozwala odbyć udany akt seksualny (2).

Warto wiedzieć, że impotencja w młodym wieku może mieć charakter przewlekły i rzutować na każdą sferę życia, a także na ogólny stan zdrowia (1).

Impotencja – przyczyny

Impotencja u mężczyzn może być spowodowana czynnikami psychicznymi, a także fizycznymi (organicznymi).

Przyczyny organiczne zaburzeń erekcji (3):

 1. naczyniowe – tętniczopochodne, żylnopochodne, mieszane;
 2. neurogenne;
 3. anatomiczne;
 4. endokrynologiczne.

Psychogenne czynniki powstawania zaburzeń erekcji (3):

 • ogólne – uogólniony brak reakcji;
 • pierwotny brak popędu seksualnego;
 • osłabienie popędu zależne od wieku;
 • uogólnione zahamowanie;
 • przewlekłe zaburzenia intymności seksualnej;
 • sytuacyjne;
 • związane z partnerem;
 • brak popędu płciowego w odniesieniu do konkretnego związku;
 • brak popędu płciowego ze względu na preferencje seksualne;
 • zahamowanie ośrodkowe z powodu konfliktu z partnerem lub zagrożenia;
 • związane z kontaktem seksualnym;
 • związane z dysfunkcją seksualną np. przedwczesna ejakulacja;
 • obawy sytuacyjne np. lęk przed porażką;
 • niepokój psychiczny z powodu niedostosowania;
 • związane ze złym nastrojem np. depresją lub silnym stresem (śmierć partnera) (3).

W odniesieniu do czynników psychicznych możemy mówić o wystąpieniu tak zwanej impotencji psychogennej (3).

Skutki długotrwałego stresu

Brak czasu, presja, pośpiech wywołują silne poczucie stresu. Stres towarzyszy nam codzienne i może mieć swój pozytywny wymiar, pobudzając do działania, jak również negatywny, paraliżując i utrudniając jakiekolwiek działania.

Stres dotyka każdej sfery życia i ma ogromny wpływ na życie seksualne. Ponadto negatywnie oddziałuje na ogólny stan zdrowia. Skutkamidługotrwałego stresu mogą być zaburzenia erekcji, niskie libido, konflikty i problemy w związku, niska samoocena (4).

Jak leczyć impotencję w młodym wieku?

Istotne znaczenie w leczeniu impotencji u mężczyzn wywołanej długotrwałym stresem jest znalezienie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Trzeba wygospodarować czas na relaks, odpoczynek, a także regenerację sił. Warto nauczyć się optymalnie planować zadania do wykonania, a także wysypiać się (2).

W przypadku wystąpienia zaburzeń erekcji lub impotencji psychogennej można wspomagać się lekami na potencję bez recepty. Jednym z takich skutecznych środków jest MaxOn Active.

Bezpieczny dla organizmu, przebadany i polecany przez wielu pacjentów. Swoją skuteczność zawdzięcza sildenafilowi, który do tej pory występował w Viagrze. Teraz dostępny jest bez recepty i wstydliwej wizyty u lekarza. Przeczytaj więcej na ten temat na maxonactive.pl

Podsumowanie

Impotencja u mężczyzn może dotyczyć aż 50% mężczyzn w wieku 40–70 lat, w Polsce zaś szacuje się, że liczba panów zmagających się z tym problemem waha się w granicach 1,5 -3 miliony. (1,5,6)

Długotrwały stres może mieć kolosalny wpływ na sferę seksualną życia człowieka.

Coraz szybsze tempo życia, błyskawiczny rozwój cywilizacyjny będzie tylko potęgował to negatywne zjawisko.

Dlatego tak istotna jest szybka reakcja na problem. Już przy pierwszych objawach zaburzeń erekcji, warto sięgnąć po MaxOn Active.

 

 1. Rabijewski M. Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie. Przegląd Urologiczny. 2006;4(38):46-50
 2. Grabski B, Cichoń W. Zaburzenia erekcji. Dostęp online: https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji Data dostępu: 16.03.2017
 3. Piernik T. Ocena działania antyoksydantów u pacjentów z zaburzeniami erekcji leczonych preparatem hamującym aktywność fosfodiesterazy typu 5. Dostęp online: http://www.wbc.poznan.pl/Content/323428/index.pdf Data dostępu: 16.03.2017
 4. Madejczyk J, Janowski K, Czyżkowska A. Zaburzenia seksualne wynikające z reakcji na stres na przykładzie wybranej grupy zawodowej-funkcjonariuszy policji. Przegląd Seksuologiczny. 2014 Kwiecień-Czerwiec;2(10):27-33
 5. Wełnicki M, Mamcarz A. Zaburzenia erekcji: niezależny czynnik ryzyka choroby niedokrwiennej serca czy kliniczna manifestacja postępującej miażdżycy? Kardiologia Polska 2012; 70, 9:953–957
 6. Raport Zaburzenia erekcji w Polsce

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *