Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha?

Choć bóle brzucha nikogo nie wprawiają w dobry nastrój, to jednak w pewnym sensie są one dobrym zjawiskiem. Odczuwając ból, zazwyczaj szukamy jego przyczyny – to zaś może pomóc wykryć choroby zagrażające naszemu życiu. Nie należy zatem bagatelizować bólu brzucha i w przypadku nieustępującej dolegliwości zgłosić się do lekarza.

Co może powodować ból brzucha?

Przyczyny bólu brzucha mogą być różnorodne, dlatego w diagnostyce kluczową rolę odgrywa wywiad lekarski z pacjentem oraz badanie fizykalne, które pomaga wstępnie określić, z jakim rodzajem bólu mamy do czynienia. Źródłem bólu mogą być schorzenia poszczególnych narządów znajdujących się w jamie brzusznej, np.

  • wrzody żołądka lub dwunastnicy (ból nasila się w czasie jedzenia i do 3 godzin po posiłku)
  • uszkodzenie trzustki (napadowy ból promieniujący w kierunku kręgosłupa)
  • kamica nerkowa (ostry ból w okolicy lędźwiowej)
  • zapalenie wyrostka
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego
  • nowotwory
  • miażdżyca.

Przyczyny ginekologiczne

W przypadku kobiet zagadnienie bólu brzucha jest bardziej złożone, ponieważ może on mieć również podłoże ginekologiczne. Najczęściej ból jest wówczas zlokalizowany w dole brzucha i może mieć zarówno ostrą, napadową formę, jak też być przewlekły i tępy. Oprócz bólów miesiączkowych, silny ból brzucha może być oznaką ciąży pozamacicznej, zapalenia jajowodów, endometriozy lub torbieli jajników.

Ostry brzuch – dlaczego nie można go lekceważyć

Szczególną postacią bólu brzucha jest tzw. ostry brzuch, który charakteryzuje się ograniczonym zasięgiem bólu oraz zwiększonym napięciem mięśni brzucha. Wraz z narastającym bólem mogą pojawiać się wymioty, gorączka i zimne poty, szybkie bicie serca oraz zaparcia i wzdęcia. Ostry brzuch jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ może być sygnałem dolegliwości, które – nieleczone – mogą doprowadzić nawet do śmierci. Jeżeli zatem obserwujemy u siebie lub kogoś bliskiego objawy świadczące o ostrym brzuchu, należy od razu udać się na pogotowie.

Bóle w jelitach

Osobną kategorią związaną z bólem brzucha są bóle jelit. Mogą one sygnalizować takie schorzenia, jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie uchyłka, zatrucie pokarmowe lub grypę jelitową czy też zespół jelita drażliwego. W każdym z tych przypadków konieczna jest konsultacja medyczna i podjęcie leczenia farmakologicznego, a niekiedy również zabiegowego. Informacje o szczegółowych objawach poszczególnych rodzajów bólu brzucha można znaleźć np. na http://www.no-spa.pl/przyczyny_objawy.html.

Diagnostyka w przypadku bólu brzucha

Wspomniany już wywiad lekarski oraz badanie fizykalne stanowi jedynie wstęp do rozpoznania przyczyn bólu brzucha. Oprócz tego wykonuje się również podstawowe badania laboratoryjne oraz USG lub tomografię komputerową. Często stosowane są również badania endoskopowe (np. gastroskopia), które pozwalają lepiej ocenić stan poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego. Choć większość tego typu badań nie należy do przyjemności, warto jednak pamiętać, że precyzyjna diagnoza może uratować nam życie.

Jeden komentarz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *