Charakterystyka niealkoholowej stłuszczeniowej choroba wątroby

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest coraz powszechniejszym schorzeniem na całym świecie, a w Polsce cierpi na nią ok. 15% społeczeństwa. Może przebiegać bez wyraźnych objawów i nie wpływać znacząco na komfort życia, ale nieleczona stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, ponieważ może prowadzić do poważniejszych chorób. Na czym polega NAFLD? Co zrobić, aby odzyskać zdrowie?

Co to jest NAFLD?

Stłuszczenie wątroby jest wywołane odkładaniem się związków tłuszczowych w komórkach wątroby określanych mianem hepatocytów. Niealkoholową chorobę wątroby wywołują czynniki inne niż nadmierne spożywanie alkoholu. Podejrzenie NAFDL pojawia się, gdy pacjent w ogóle nie spożywa alkoholu lub jego konsumpcja nie przekracza 10-20 g na dzień. Schorzenie z reguły nie prowadzi do uszkodzenia komórek wątroby, ale powoduje, że stają się mniej odporne na działanie wirusów, bakterii, toksyn i leków.

Objawy niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby

Objawy schorzenia często nie są specyficzne i równie dobrze mogą świadczyć o innych dolegliwościach, ale należy zwrócić uwagę na następujące sygnały wysyłane przez organizm: ogólne zmęczenie pomimo odpowiedniej ilości snu, osłabienie kondycji fizycznej, apatia, skłonności do depresji i obniżenie koncentracji. Na chorobę stłuszczeniową wyraźniej wskazują takie dolegliwości jak ucisk lub ból w prawym podżebrzu.

Główne czynniki ryzyka

Na NAFDL najbardziej są narażone osoby otyłe. Zbyt duża masa ciała powoduje szereg problemów. Osłabia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, powoduje niekorzystne zmiany w układzie hormonalnym, co stanowi jedną z przyczyn nieprawidłowych przemian metabolicznych. Ryzyko zachorowania na chorobę stłuszczeniową wątroby zwiększa obecność cukrzycy.

Powikłania stłuszczeniowej choroby wątroby

Jeżeli niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby nie będzie leczona, może przerodzić się w niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH), a wtedy zostaje uszkodzony miąższ organu i stopniowo postępuje jego zwłóknienie, co prowadzi do marskości wątroby, która zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. O chorobach wątroby można dowiedzieć się więcej dzięki serwisowi http://essentiale.pl/najczestsze-choroby-watroby.

Jakie badanie służą wykrywaniu NAFLD?

Stłuszczenie wątroby wykrywa się przy pomocy USG jamy brzusznej, określenia stężenia ALT i AST oraz profilu lipidowego i węglowodanowego. W razie potrzeby zlecane są dodatkowe badania pozwalające na wykluczenie innych chorób.

Sposoby leczenia 

Nawet, jeżeli dojdzie już do stanu zapalnego zmiany w wątrobie mogą ulec cofnięciu ze względu na jej duże zdolności regeneracyjne. Najważniejsze jest zmniejszenia masy ciała i stała zmiana nawyków żywieniowych. Należy zastosować lekkostrawną dietę, ograniczyć tłuszcze i cukry. Nie wolno jednak stosować głodówek, a posiłki powinny zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jako dodatkowe wsparcie przyspieszające proces odnowy hepatocytów warto zastosować roślinny lek z fosfolipidami.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *