Alergia – uciążliwa dolegliwość, z którą można sobie poradzić

Alergie wziewne, kontaktowe i pokarmowe stały się problemem na dużą skalę. Zgłaszane lekarzom objawy najczęściej dotyczą alergii wziewnych ze względu na szerokie i całoroczne występowanie czynników drażniących. Niektóre źródła wskazują, że na alergię w Polsce cierpi już około 40% społeczeństwa. Co należy wiedzieć na temat jej leczenia?

Dolegliwości charakterystyczne dla alergii

W przypadku alergii pokarmowej spożycie nieodpowiedniego produktu może wywoływać reakcje skórne, ale również dolegliwości jelitowe, a w najgorszych przypadkach wstrząs anafilaktyczny. Alergie kontaktowe wywołują przede wszystkim reakcje skórne. Na skórze mogą pojawiać się plamy, zaczerwienienia i niestety jednym z objawów może być też swędzenie. Reakcje występują po użyciu kosmetyku zawierającego alergen lub perfum, ale można mieć też uczulenie na metale nieszlachetne albo będące efektem zetknięcia się skóry np. z określoną rośliną. Z kolei nieleczone alergie wziewne mogą prowadzić do astmy. Ich charakterystyczne objawy to wodnisty katar, kichanie i łzawienie z oczu.

Leki przeciwhistaminiowe – podstawa w leczeniu alergii

W leczeniu alergii rekomenduje się unikanie czynników, które ją wywołują, co nie zawsze jest możliwe. Można nie jeść pokarmów uczulających i starać się nie stosować nieodpowiednich kosmetyków i w ogóle nie dotykać rzeczy zawierających substancje alergizujące. W przypadku alergii wziewnej problem jest jednak bardziej złożony, ponieważ fruwające w powietrzu pyłki są wszechobecne. W zależności od danego miesiąca zmieniają się jedynie rodzaje pyłków roślin, z którymi mamy do czynienia. Ciepłe zimy nie sprzyjają alergikom, a na dodatek w ogrzewanych pomieszczeniach bardziej unosi się kurz, a wraz z nim alergizujące roztocza. W takiej sytuacji chorym podaje się przede wszystkim leki przeciwhistaminowe. Histamina jest substancją naturalnie wytwarzaną przez organizm, ale gdy dochodzi do reakcji alergicznej jest produkowana w nadmiarze i efektem są wymienione wcześniej objawy. Dlatego w łagodzeniu dolegliwości stosuje się leki blokujące jej działanie. Na rynku jest dostępnych dużo leków do kupienia bez recepty, ale należy zwrócić uwagę na skutki uboczne, jakie wywołują. Leki starszej generacji powodują senność i obniżenie koncentracji, dlatego należy się upewnić, że wybieramy preparaty optymalnie dopasowane do naszych potrzeb.

Jak działają leki najnowszej generacji?

Leki najnowszej generacji, które określa się mianem leków II generacji nie wywołują wymienionych skutków ubocznych lub minimalizują ich występowanie. Do takich leków zalicza się allegra. Dlaczego  jest lepszym lekiem niż leki I generacji, można przeczytać na stronie: http://www.alergia-allegra.pl/.

Odczulanie – najskuteczniejsza metoda eliminacji alergii

Leki przeciwhistaminowe łagodzą dolegliwości i pomagają przetrwać okres największego narażenia na działanie pyłków, ale nie powodują wyleczenia. Aby zupełnie pozbyć się alergii, konieczne jest odczulanie – aktualnie przeprowadzane pod okiem lekarza w postaci iniekcji. Odczulanie zaleca lekarz po przeprowadzeniu testów alergicznych obrazujących, jaka substancja stanowi przyczynę reakcji uczuleniowych.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *