Zbawienna moc ziół – zastąp lekarstwa roślinnymi naparami!

Żyjemy w czasach, kiedy rynek farmaceutyczny oferuje nam setki lekarstw na każdą dolegliwość, a aptekę możemy znaleźć niemal na każdym rogu. Mimo pełnej domowej apteczki i rozpowszechnionej wiedzy medycznej wciąż nie czujemy się jednak dobrze i narzekamy na wiele dolegliwości. W dobie masowej produkcji i natychmiastowych efektów zapominamy o naturalnych metodach leczenia – a właśnie tymi są powszechnie dostępne zioła. Ziołolecznictwo, powszechnie stosowane jeszcze w pokoleniu naszych babć, pozwalało zredukować szereg dolegliwości związanych zarówno z metabolizmem i narządami wewnętrznymi, jak i ze stanem skóry, włosów czy nawet złym samopoczuciem. Co warto wiedzieć o działaniu ziół i kiedy najlepiej po nie sięgnąć?

Skąd wzięło się ziołolecznictwo?

Od wielu pokoleń ludzie stosowali zioła występujące w przyrodzie do wielu dolegliwości. Cechą charakterystyczną są szerokie właściwości roślin leczniczych oraz ich naturalne działanie na organizm. Pierwsze wzmianki o ziołolecznictwie pojawiały się już w starożytności, gdzie jako rośliny o charakterze leczniczym wymieniano rumianek, nagietek, lukrecję gładką czy szafran. Za kolebkę wiedzy medycznej uważany jest starożytny Egipt, natomiast w Europie ogólną wiedzę o leczeniu zapoczątkowali starożytni Grecy. Obecnie, według danych Światowej Organizacji Zdrowia, 80% światowej populacji stosuje ziołolecznictwo jako element opieki zdrowotnej, a prawie ¼ nowoczesnych leków stosowanych w USA jest pozyskiwana z roślin. Leczenie ziołami jest również praktykowane przez osoby zajmujące się medycyną alternatywną. Zwolennicy ziołolecznictwa związanego z nowoczesną medycyną twierdzą, że rozwiązania konwencjonalnej medycyny mają zastosowanie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia, gdzie czas odgrywa bardzo ważną rolę. Odpowiednie, systematyczne i konsekwentne leczenie ziołami natomiast może pomóc pacjentowi w zatrzymaniu rozwoju choroby przewlekłej, wesprzeć system immunologiczny i zredukować nieprzyjemne objawy związane z problemami dermatologicznymi, trawiennymi czy metabolicznymi.

Zioła moczopędne, na trądzik i odchudzanie

Zioła polecane są osobom, które czują, że potrzebują odtruć organizm, poprawić metabolizm i wspomóc usuwanie toksyn z organizmu. Osoby chcące pozbyć się trądziku bądź innych problemów skórnych, chcących wysmuklić swoją sylwetkę, zmagającym się z dolegliwościami układu trawiennego, moczowego, czy krążenia polecane są różne rodzaje ziół. Działanie odtruwające, moczopędne i oczyszczające przypisywane jest takim ziołom jak pokrzywa, fiołek trójbarwny, korzeń mniszka lekarskiego czy łopian. W przypadku bratka toksyny usuwane są razem z moczem, przyczyniając się do przyspieszenia przemiany materii i leczenia problemów skóry. Pokrzywa wpływa na jakość naszej krwi, poprawia jej krzepliwość i obniża poziom cukru. Łopian działa zbawiennie na układ trawienny i leczy choroby dróg moczowych i żółciowych. Powodzenie terapii zapewni nam tylko, a zarazem aż systematyczność i konsekwencja. Świeży napar przyrządzony z suszonych ziół musi być przyjmowany minimum 2 razy dziennie, każdego dnia. Po kilku tygodniach regularnego przyjmowania zaczniemy odczuwać widoczne efekty.

Zioła uspokajające i na depresję

Zbawienny wpływ ziół obserwuje się również w przypadku występowania dolegliwości natury psychicznej. W przypadku łagodnych objawów obniżenia nastroju, napięcia lękowego, depresji czy zespołu napięcia przedmiesiączkowego stosuje się zioła takie jak melisa, dziurawiec zwyczajny czy lawenda. Mają one również działanie nasenne, relaksacyjne i zmniejszające stres. Napar warto wypijać na godzinę przed planowanym snem.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *