Trądzik neuropatyczny – sprawdź czy dotyczy także Ciebie

Trądzik neuropatyczny nie jest tylko chorobą skóry. Podłoża tego rodzaju trądziku należy szukać w psychice pacjenta. Leczenie tego schorzenia nie należy do najłatwiejszych i można przeprowadzić je efektywnie tylko z udziałem psychologa.

Kogo dotyka trądzik neuropatyczny

Neuropatyczna forma trądziku może towarzyszyć depresji, ale jest też samodzielnym schorzeniem, które dotyka wiele osób, które dążą do ideału w kwestii wyglądu lub mają niską samoocenę. Objawia się on kompulsywnym wyciskaniem i rozdrapywaniem każdej nawet najmniejszej krosty lub zaskórnika. Takie osoby doszukują się na swojej skórze zmian i niedoskonałości. Znacznie częściej zapadają na niego kobiety mające tendencję do porównywania swojej skóry, na przykład, ze zdjęciami modelek. Wiąże się to także z frustracją i potrzeba kontroli tego jak wygląda cera. Gdy pojawia się na niej jakaś niedoskonałość osoby cierpiące na trądzik neuropatyczny chcą się jak najszybciej jej pozbyć. Wyciskają i rozdrapują zmianę sprawiają, że z często niewidocznej, niedoskonałości robi się rana, a skóra wokół jest opuchnięta.

Samodzielne wyciskanie niedoskonałości tylko pogarsza stan skóry. Bakterie są roznoszone po całej twarzy. Tworzą kolejne ogniska zapalne, które są równie szybko wyciskane i błędne koło się zamyka. Osoby chorujące na trądzik neuropatyczny bardzo dużo czasu spędzają przed lustrem, często powiększającym, szukając kolejnych zmian do wyduszenia. Wyciskanie zmian daje im chwilową ulgę, ale na dłuższą metę prowadzi tylko do pogorszenia się stanu skóry.

Ten mechanizm powoduje, że nawet normalna cera ze sporadycznymi wypryskami staje się trądzikową. Jej równowaga zostaje zachwiana, a im częściej niedoskonałości są wyduszane, tym więcej się ich pojawia. Ostatecznie krosty pokrywają całą twarz, są także na niej świeże rany. Wyciskanie krost powoduje powstawanie blizn i przebarwień, które bardzo trudno usunąć. Chęć rozładowania napięcia poprzez wysuszanie może sprawić, że u osób, które wypryski mają sporadycznie, skóra równomiernie pokryje się zmianami zapalnymi.

Leczenie trądziku neuropatycznego

Trądzik neuropatyczny to złożony problem. największym wyzwaniem nie jest wyleczenie wszystkich zmian lecz zaprzestanie wyciskania krost. Często konieczna jest terapia u psychologa, połączona z opieką dermatologiczną i zaangażowaniem otoczenia, żeby przekonać chora osobę, że to co robi wcale nie sprawia, że jej skóra staje się piękniejsza. Sama wizyta u kosmetyczki, a nawet leczenie zalecone przez dermatologa nic nie da jeśli niedoskonałości będą dalej rozdrapywane.

Podczas terapii psycholog pomoże odkryć przyczynę obsesyjnego rozdrapywania niedoskonałości. Systematyczne stosowanie leków zleconych przez dermatologa pomoże zapobiec powstawaniu nowych krost, leczeniu tych już obecnych i zmniejszaniu widoczności blizn i przebarwień.

Nie ma możliwości, aby za pomocą kosmetyków dostępnych w aptece usunąć głębokie blizny i przebarwienia. Mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia te ślady mogą na stałe pozostać na twarzy. Szanse na ich usunięcie daje medycyna estetyczna. Płytkie blizny i przebarwienia usuwa się stosując peelingi chemiczne, a głębokie bruzdy koryguje się przy użyciu lasera lub wypełnienia kwasem hialuronowym.

Trądzik neuropatyczny jest złożonym problemem, który dotyka nie tylko osoby, których cera ma skłonności do trądziku. To bardzo złożony problem, dlatego chcąc go wyleczyć należy podejść do niego w sposób całościowy. Nie wystarczy samo leczenie dermatologiczne lub wizyty u kosmetyczki jeżeli zmiany nadal będą rozdrapywane.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *